Skip to main content

Severna Makedonija: crkve bez istorije, zvona bez zvonara

severna makedonija preuzela srpsku baštinu
Spread the love

    Tiho, gotovo bez zvuka i odjeka –  srpska baština u Republici Severnoj Makedoniji otrgnuta je iz srpske istorije. Ogromno, neprocenjivo istorijsko materijalno nasleđe  utapano je decenijama u makedonske i bugarske legende, nepotpune priče i neistine. Kada se na internetu na engleskom jeziku potraži  neka nemanjićka crkva u Severnoj Makedoniji  Googl će „izbaciti“  dobro rangirane sajtove u kojima  nema ni pomena o Nemanjićima i srpskoj srednjovekovnoj državi i njenog ogromnoj baštini.

   Pretraživač će, recimo, za crkvu Svetog Đorđa u Starom Nagoričanu, kraj Kumanova, veličanstvenu crkvu koju je obnovio  kralj Milutin, dati podatak na makedonskom ili engleskom jeziku ,da je reč o „vizantijskoj crkvi“,  pa neko lokalno predanje kako je vizantijski car Diogen lovio tuda u 6. veku, itd. Ni pomena da je to crkva koju je obnovio kralj Milutin 1313.godine, da je dao da se živopišer, da je  i sam prikazan  kao ktitor koji prinosi model hrama svom zaštitniku Svetom Đorđu, dok druga freska prikazuje kralja Milutina i Simonidu kako stoje na purpurnim jastucima ukrašenim dvoglavim orlovima, amblemom vizantijskih careva koji u ranom 14. veku uvek prate srpske vladare. U ovoj crkvi se, inače, i  Stefan Dečanski  1330 godine  pred bitku sa bugarskim carem Mihailom Šišmanom, kojeg je pobedio, molio Svetom Đorđu.

   Uzmimo dalje,  manastir Lesnovo, za njega se navodi da je ktiror Jovan Oliver ali ne i da je to bio srpski velmoža i komandant vojske cara Dušana! Pa,  Markov manastir, za koje Makedonci navode da je „najpoznatiji ratnik  protiv Turaka“ . Manastir koji se nalazi nedaleko od srednjovekovnog srpskog prestonog grada Skoplja, gde se krunisao car Dušan, daje nam autentičan prikaz čuvenog Kraljevića Marka, srpskog kralja i sina kralja Vukašina , koji su i ktitotori manastira. Kraljević Marko je bez premca najopevanija ličnost u srpskoj epskoj poeziji. 

   Za crkvu  u Ljubotenu,  na čijim se zidovima nalaze prekrasni porteti cara  Dušana, njegove žene Jelene i sina Uroša, budućeg  cara, piše  tek „Macedonian Orthodox Church” .

   I tako – redom, crkva do crkve, zadužbina do zadužbine širom RSM nemaju ni „ s „ od srpske baštine.

   Ali ne samo da  se briše srpska istorija, njena srednjovekovna država, vladari, velmože koji su ostavili  dela za divljenje  –  ona se uništava  i krivotvori.

   Tužne su slike manastira Mateiče, pored Kumanova, zadužbine carice Jelene i njenog sina Uroša,  gde su freske uništene UČK simbolima, sprejovima ili kišom koja je padala kroz oštećeni krov! Širom RSM nailazi se na te tužne scene.

   A freske se čak i porekrštavaju!

    –  Tako su u velikoj crkvi manastira Svetog Joakima Osogovskog kraj Krive Palanke u Severnoj Makedoniji, promenjena imena na freskama koje prikazuju srpske srednjovekovne vladare i svetitelje, pa su sveti carevi Uroš i Lazar, i sveti kraljevi Milutin i Stefan Dečanski “postali” car Vladimir Kijevski, Jovan Milostivi, Konstantin Veliki, Nićifor Foka itd. – kaže  Jasmina Ćirić, docent Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu, koja obilazi srpsku baštinu u RSM, dajući svoj lični doprinos njihovom očuvanju.

     Nove generacije studenata u Severnoj Makedoniji obrazuju se na laži.  Profesorka Ćirić dodaje:

-U skriptama Filozofskog fakulteta u Skoplju, u udžbeniku iz 2009. godine “Makedonija u 14. veku” koja je namenjena studentima doktorskih studija istorije, istorije umetnosti i arheologije, na više mesta iznosi se tvrdnja da su srpski manastiri zapravo bile predratne vojne baze, a za primer se navodi manastir Svetog Đorđa, zadužbina kralja Milutina i Simonide. U prevodu na srpski doslovce u tom udžbeniku stoji: “Ta imanja služila su kao okupacione baze za izvršavanje srpske vlasti u Makedoniji.” Ovakve tvrdnje, krivotvorenje istorije, počelo je još ranih sedamdesetih godina prošlog veka.  I nanele su neprocenjivu štetu  srpskom nasleđu.

  Laži  prelaze u grotresku, poput makedonsko-albanskih interpretacija Skenderbega, čiji je spomenik postavljen u Skoplju, kojom je prilikom od srpskog porekla postao čistokrvan Albanac.

    Kulturno i istorijsko blago neprocenjive vrednosti oteto je iz srpskog duhovnog i materijalnog prostora,a da stvar bude  još komplikovanija, početkom juna prošle godine  Srpska pravoslavna crkva priznala je  autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve i ustupila na korišćenje „ novoj autokefalnoj sestrinskoj pravoslavnoj Crkvi“ sve svoje hramove, nemanjićke i druge srednjovekovne zadužbine, svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu.  Na prvi pogled, vest je  užasnula građane Srbije, ali na drugi pogled, većina je shvatila da drugog izbora Srbija i nije imala.  

    Koliko je tačno objekata iz srpske prošlosti predato  MPC- nema podataka. Jedni  istoričari tvrde da ih je u  ovoj bivšoj republici na čijoj teritoriji je nekada bilo srce srpske srednjovekovne države,  bilo oko 800, drugi  navode da je samo u Skopskoj Crnoj Gori 50 zadužbina.

   U svakom slučaju,  srpska baština U RSM traži pomoć od svakoga ko je srpskog roda. Kako joj pomoći?

-Kroz obrazovne programe, kroz hodočašća, izlete i ekskurzije, kroz  kulturne manifestacije,  otvorene forume i diskusije, kroz snimanja  emisija,  podcasta – kaže profesorka Ćirić.-  Mi smo upravo završili snimanje serijala o zadužbinama Nemanjića na teritoriji RSM koji će  biti emitovan na kanalu SrbTel, a biće dostupan i na You Tube. (Reč je o deset epizoda, deset zadužbina, gde sam angažovana kao narator (snimatelj dr Goran Naumovski, redovni profesor filmske kamere, Fakultet za filmske umetnosti iz Skoplja; produkcija Goran Stojiljković u ime  „Award“ produkcije). Zatim kroz  kreiranje i veb stranica, blogova, društvene medije i digitalnih platformi posvećenih kulturnoj baštini. Naravno, i naši naučni radnici bi mogli da se  potrude  da svoje radove prevedu na engleski, italijanski ili španski jezik, čime bi više ljudi za njih znalo, a time bi se  sprečila ili makar usporilo širenje dezinformacija u naučno opredeljenoj istoriografiji.

      Na kraju, svako ko se (o)seća svog srpskog porekla može pored selfija, fotografija sa odmora ili proslave da podeli na internetu tekst o nekom srpskom manastiru, zadužbini ili neku fresku, toliko lepote ima u srpskom nasleđu. Tako će dati svoj mali, digitalni doprinos baštini svojih predaka.

       Dijana Dimitrovska

beograd car dušan cern crkva crna gora Dijana Dimitrovska dinastija dirigent doktor film freske gitara glumac glumica istorija istoričar karcinom klasična muzika knez lazar knjiga kosmos kosovo i metohija kosovski boj manastir more muzika muzičar narodno pozorište nemanjići pesnik pisac pozorište profesor reditelj slikar slikarka Srbija srednjovekovna srbija stefan nemanja stefan prvovenčani teatar turci tvrđava umetnost vukan nemanjić

Pridruži se onima koji čitaju

San, slika Anrija Rusoa.

Pridruži se klubu čitalaca

анри русо

car dušan, car uroš, crkve, crkve bez zvonara, kralj milutin, kralj vukašin, kraljević marko, mateič, mpc, nemanjići, republika severna makedonija, severna makedonija, simonida, skopljer, SPC, srpska baština, staro nagoričane, zadužbina


Dijana Dimitrovska

Novinar, pisac, copywriter

Оставите одговор